TÜL PERDELERİNİZİ NASIL BEYAZLATIRSINIZ?

Çok büyük meblağlar ödeyip evinize bembeyaz tül perdeler alıyorsunuz, evinizin havasını bir anda değiştiriyor, odalarınıza ferahlık katıyorsunuz.

Dışarıdan gelen kirden tutun evde oluşan toza kadar tül perdelerin üzerine yapışıp kalan, onların rengini grileştiren ya da sarartan o kadar çok etken var ki…  çamaşır makinesine atmak da yetmiyor bazen. Çamaşır makinesinden çıkan tül perde, eski beyazlığında olmuyor hiçbir zaman.

Ama pes ediyor muyuz? Tabii ki hayır.

Hemen her mutfakta bulunan tek bir malzemeyle tül perdelerimizi eski, bembeyaz hallerine yeniden kavuşturuyoruz.

Nasıl mı? 

TOZ ŞEKER İLE

Evet, yanlış okumadınız. Tül perdeleri beyazlatmaktan ve toz şekerden söz ediyoruz. Hemen her evde bulunan toz şeker, şaşırtıcı olsa da tül perdeleri beyazlatmanın en pratik ve en bilinen yöntemlerinden biri aslında.

Peki, şekeri nasıl kullanacağız?

Tül perdeleri her zaman yaptığınız şekilde ve her zaman yıkadığınız ayarlarda çamaşır makinenize yerleştirin. Üzerlerine 2 tatlı kaşığı kadar (tepeleme) toz şeker eklemeyi de unutmayın.

Yalnız dikkat, toz şekeri çamaşır makinesinin deterjan bölümlerinden birine koymuyorsunuz , doğrudan tül perdelerin üzerine ilave ediyorsunuz. Ardından makinenizi çalıştırıyorsunuz.

Tül perdeleriniz makineden çıktığında eskisinden çok daha beyaz oluyor.

Son olarak, aklınızda soru işareti kalmasın, perdelerde yapışkanlık gibi bir durum olmuyor, şeker eridiği için makinenin giderlerini de tıkamıyor.

Karbonat

Ayrıca Karbonat kullanımı ile de beyazlatma yöntemi mevcuttur. Karbonatı makinanın deterjan gözüne 2 çorba kaşığı karbonat koyun ve normal yıkama ayarlarında çalıştırın. İsterseniz karbonatı yıkama esnasında da atabilirsiniz.
Perdenizin normal yıkadığınız dan daha farklı bir şekilde temizlediğini görünce gözlerinize inanamayacaksınız. Evde karbonatınız yoksa kabartma tozu da kullanabilirsiniz.

Denedikten sonra lütfen yazımıza yorum yapmayı unutmayın….

Sirke

Tül perdenizi beyazlatmak için deneyeceğiniz yöntemlerden biriside Sirkedir. Sirkenin temizlik konusunda zaten sıkça kullanılır bir malzeme olduğunu biliyorsunuz. Başka bir seçeneğimizde sirke. Temizlik konusunda usta isimlerden biri olan sirkeyi çamaşır makinenizin deterjan bölümüne bir ölçü eklediğinizde tül ve perdelerinizin üzerinde harika sonuçlar aldığını göreceksiniz. Beyazlattığı gibi yumuşacık da bir hale getiren sirkeyi kesinlikle denemenizi öneririz.

KAYA TUZU

Tül perdeleri beyazlatmak için kullanabileceğiniz bir malzeme de kaya tuzudur.

Kaya tuzunu yıkama aşamasında değil öncesinde kullanmanız gerekmektedir. Vaktiniz varsa tüllerinizi bir gece önceden içinde kaya tuzu bulunan suya koyup tuzlu suyun içinde bir gece bekletip ertesi gün yıkama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. (Tekbir perde için 4 yemek kaşığı kaya tuzu kafidir.)

SODA

Perdenizi bembeyaz yapmanın yollarından biriside bildiğimiz Soda. Sodayı kullanmak biraz zor olsada en iyi sonuç alabileceğiniz yöntemlerden birisidir. Perdeyi büyük bir kaba koyup üstünü suyla doldurunuz. Daha sonra 1 şişe sodayı üstüne boşaltınız. 1 gün bekledikten sonra perdenizi normal olarak yıkıyorsunuz. Çıkan sonuç harika….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir