PERDE SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

Tüller ve perdeler yaşam alanlarınızdaki mahremiyetin korunması için büyük görev üstleniyorlar. Aynı zamanda ev dekorasyonunu tamamlayan ürünler olarak da önemli bir misyonları bulunuyor. Zaten bu nedenle tül ve perdeler konusunda detaylı araştırmalar yapıyor, ilk gördüğünüz ürünü almıyor ve evinizin dekorasyonuna uygun olup olmadığını ölçüp tartıyorsunuz.

 Peki; perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ya da tül alırken nelere dikkat etmeli biliyor musunuz? 

Perdenizin kalitenizi elbette ki kumaşı belirler. Dolayısıyla zaman içinde perdelerinizin ne kadar hızlı yıpranacağı ya da ne kadar uzun süre yeniymiş gibi dayanacağını, ne kadar bakım isteyeceğini perdenizin kumaşı belirleyecektir.

Önemli olan mekana uygun ve birbiri ile uyumlu parçalar seçmek. Halı, mobilya, duvar rengi, zemin, duvardaki tablolar, perdeler birbiri ile bütünlük sağlamalı ve odayı daraltmamalı, daha ferah ve geniş alanlar elde edilmelidir. Tabii en önemlisi de salonda bulunan eşyaların özellikle perdelerin oda ile renk uyumudur. Hangi model mobilya ya da perde seçimi yapılırsa yapılsın salonda uyum sağlanır ise evler daha şık bir hale gelir.  

 Perdenizin kumaşı çok kalın ve ağırsa o halde perdeniz asılıyken düzgün katlanmayacak ve bu da nahoş bir görünüm oluşturacaktır. Eğer çok hafif ve ince bir perde seçerseniz, bu defa da aşağıya doğru pürüzsüz bir şekilde düşmeyecektir. Perdenizin asıldığında şık ve düzgün görünmesini esas alarak kumaş seçimini yapmalısınız.

 Renk konusunda ise hem odanızın dekorasyonuna hem de odanın ne kadar güneş aldığına dikkat etmelisiniz. Güneş ışınları zamanlar perdenizin rengini açacaktır, bunun için çok güneş alan odalarda çok açık renkler tercih etmemenizi öneririz. 

Bunun dışında mobilyalarınızın renkleriyle uyumlu ama farklı tonlarda perdeler seçmelisiniz. Koltuk takımınızla ya da duvar rengiyle aynı tondaki perdeler sıkıcı ve boğucu bir ortam yaratır.  

Hiç merak etmeyin! İster evinizi yenilemek için ister taşınacağınız yeni ev için tül ve perde bakın bilmeniz gereken tüm ayrıntıları size aktaracağız.

Bu Uyarı Yeni Eve Çıkacaklara: 

Seçimi En Sona Bırakın 


-Nasıl olsa ne tarz bir şey alacağım belli, perdeyi önceden alayım da aradan çıksın.” diye düşünmeyin. Mobilyanıza uygun perde ve tül satın almalısınız, tül ve perdenize uygun mobilya değil. Öncelikle perdeyi seçerek kendinizi kısıtlamayın! 

Yanlış Boyda Perde ve Tül Seçimi Pişman Eder 

“Ben uzun perdeleri çok seviyorum, evimdeki perde uzun olacak.” gibi kesin cümleler kurmadan önce yapmanız gereken bir şey var: Evinizin tarzının bu karara uygun olup olmadığını incelemek. İşte, perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bu! Çünkü bahsettiğimiz gibi evinizde yansıtmak istediğiniz dekorasyon stilinde perdenin önemi büyük. Mesela evinizi country  dekorasyon doğrultusunda dizayn ettiyseniz gönül rahatlığıyla uzun perde seçebilirsiniz. Fakat minimalist dekorasyonu yansıtan bir eviniz varsa uzun perdenin pek uygun bir seçim olmadığını söyleyebiliriz. Bunun yerine stor perdeleri tercih edebilirsiniz. Bu arada pencerelerinizin ölçüsünü alıp perde ve tülünüzün boyunu bu doğrultuda seçmeniz gerektiğini de hatırlatalım. Dilerseniz bu evrede bir uzmandan yardım alabilirsiniz

Kumaş Tercihi, Perdeden Memnun Kalmanız İçin Önemli 

Perdeyi ve tülü sadece evinizin dışarıdan görünmesini engellemek ve dekorasyonunuza katkı sağlamak için kullanacaksanız sorun yok ama almak istediğiniz ürünlerden beklentinizin sadece bu olmayacağını biliyoruz. Örneğin uzun ömürlü tül ve perde çeşitleri isteyebilirsiniz ya da perdeden beklentiniz gün ışığının içeriye girmesini engellemesi ve size deliksiz bir uyku sağlaması olabilir. Almak istediğiniz perdenin de işte bu isteklerinizi karşılayabilecek bir kumaş çeşidine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bu arada eğer odalarınız çok güneş alıyorsa kumaş seçimi konusunda bir uzmana danışabilirsiniz. Güneş ışınlarının bazı kumaşları uzun kullanımlar sonrasında eritme ihtimali bulunuyor.  

 Oda Dekorasyonuna Uygun Rengi ve Modeli Seçmelisiniz

Nasıl perde almalıyım?” ya da ”Salon perdesi neye göre seçilir?” gibi soruların cevabını, evinizde benimsediğiniz dekorasyon tarzının yanı sıra mobilyalarınızın ve duvarınızın rengi de verir. Örneğin duvarınızla aynı renge sahip bir perde seçerseniz, perdeniz evinizin dekorasyonuna istediğiniz katkıyı sağlamayacaktır. Bu nedenle duvarlarınızın rengiyle zıtlık yaratabilecek perdeler seçebilir ve daha dikkat çekici bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Peki, perde ile koltuk uyumu nasıl olmalı? Perdelerinizi, koltuklarınızın renginden birkaç ton daha açık ya da koyu alabilirsiniz. Bunun yanı sıra tercihinizi mobilyalarınızın kumaş desenine veya koltuk yastıklarına uyum sağlayacak perdelerden yana da kullanabilirsiniz. Mesela ekose desenli yastıklarla dolu, canlı renklere sahip bir koltuk takımınız varsa seçeceğiniz perde de yine ekoseli olabilir.

Perde seçimi nasıl yapılır ve tül seçimi nasıl olmalı konularında ihtiyacınız olan ipuçlarını verdik. Bu önerilerin ardından yepyeni bir çehreye bürünecek evinizde güle güle oturun!  

Perde seçerken nelere dikkat edilmeli?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir