Perdelerinizin ömrünü uzatın…

      Ev tekstili, özellikle de perde dekorasyonun en önemli unsurlarından biridir. Perde bakımı ise özen ister. Eğer perdelerinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, onları üç ayda bir yıkamaya özen gösterin.

     Ev dekorasyonunun ruh halini etkilediğini biliyor musunuz? Yapılan araştırmalar birçok insanın evini dekore ederken, dekorasyonun en önemli tamamlayıcısı olan ev tekstil detaylarını, gözden kaçırdığına dikkat çekiyor. Dünyaca ünlü iç mimarlar; ev tekstilinin, kişilerin ve evin ruh halinde büyük etkiye sahip olduğunu önemle vurguluyor.

Ruh halini etkiliyor

      Kişilerin ruh halini evde en çok etkileyen tekstil ürünü ise perdeler. Perdelerin; renk seçiminden ölçülerine, desenlerinden tasarımına kadar her detayın çok önemli olduğunu belirten iç mimarlar, kişinin kendisine uygun en iyi perdeyi seçmesi gerektiğini söylüyor.

     Öte yandan perdeler, en çok ve çabuk yıpranan ev tekstil ürünlerinden biri. Ama çok severek aldığınız perdeyi uzun yıllar kullanmanız da mümkün. A’dan Z’ye Perde Hizmeti veren Linens mağazalarının eğitimli kadrosu, perdelerini uzun süre kullanmak isteyenlere önemli bir ipucu veriyor: Onları 3’er aylık periyodlarla yıkamak. Bu, perdelerin doğal renk ve görünümünü korumayı sağlıyor.

Perde bakım kılavuzu

      Perdelik kumaşların uzun ömürlü olması için aşağıdaki kullanma talimatlarına özen gösterilmesi tavsiye ediliyor.

Yıkanabilir özelliği olan kumaşlar maksimum 30 derecede ve narin yıkama programında yıkanmalı ve narin sıkma uygulanmalıdır. Özellikle tül programları maksimum 600 devirde sıkılmalıdır.

Kırışmaması için kumaşlar, çamaşır makinesine katlanarak koyulmalı ve yıkandığında içinde bekletmeden, nemliyken kornişe asılı kurutulmalıdır.

Perdelerin iplerinin ucunda veya çamaşır makinesinin içinde kumaşlara zarar verecek herhangi bir sert cisim bulunmamalıdır.

Renklerin ilk günkü özelliğini koruması için ekru ve kemik rengi dahil olmak üzere tüm renkli ürünler colormatik (renk koruyucu) deterjanlar ile yıkanmalıdır.

Renklerin uzun süre kalıcı olması ve kumaşların yıpranmaması için perdeleri direkt güneşten koruyan güneşlik, stor gibi perdeler kullanılmalıdır.

Perdelerinizin yıpranmaması için kalın perde şart

      Perdelerinizin çabuk yıpranmasını istemiyorsanız, onları direkt güneş ışığından korumak için mutlaka kalın bir güneşlik ya da stor kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir