Salon Tülü Nasıl Seçmeli?

Salonlar için tül perde seçimi çok önemlidir. Bunun için isabetli bir karar vermek gerekir. Bu karardan ötürü tercihleriniz arasında sizlere sunacağımız modeller olacaktır. Kapsamlı anlatımlarla salon perdesi seçimi hususunda bilgileri burada paylaşmıştık. Özellikle tül, perde ve fon seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri bir sıra halinde sizlere için hazırladık.

Tercihinizi 3 bölümde inceleyeceğiz. Bunlar salon için gerekli olan ana perde, tül ve fon perdedir. Bu yazımızda tül perde hakkında geniş bilgiler paylaşırken, gerekli olan ana perde ve fon üzerinde kısa kısa anlatımlar da bulunacağız. İşe ilk olarak ana perde seçimiyle başlayalım.

Oda Rengi
Perdelerin evinizin dekoruyla uyumlu olması gerekir. Karmaşık tercihleriniz evinizi boğabilir. Duvarla aynı tonda olan perdeleri seçmeye özen gösterin. Ancak birkaç ton daha koyu veya odanın içinde baskın olmayan ince bir renk tercihinde bulunursanız, daha isabetli bir karar vermiş olacaksınız. Ayrıca, güneşin çizgisiz perdelerle parladığı bir alanda, odanın rengini de alacağını aklınızdan çıkarmayın.

Mobilya
Desenli mobilya ya da oda takımları (ya da çok detaylı bir halı) varsa, katı perdeler seçebilirsiniz. Eğer düz tercihinizde bulunmuş iseniz, desenli perdeleri tercih edin. Mekan stilinin ve enerjisinin ince vuruşuyla odaya hakimiyeti sağlayın.

Dekorasyon yapmak çok zorlu bir süreç olabilir. Fakat doğru olanı bulduktan sonra, büyük bir etki yaratabilir ve bütün bir görünümü bir araya getirebilirler. Bir perde veya örtü seçerken, stilden önce işlevi düşünün. Bu, stil seçeneklerinizi anında daraltır (ve bize inanın, bir ton seçenek var!). Işığı filtrelemek, biraz mahremiyet yaratmak veya renk katmak istediğinizde, perdeleri veya örtüleri seçerken bu dört bileşeni aklınızda bulundurun.

Işık
Bulunduğunuz yere bağlı olarak fon perde seçimi önemlidir. Oturma odası veya salon için perde tercihinde bulunuyorsanız, mekana daha fazla ışık girmesini sağlamak için şeffaf perdeler tercih edin. Daha fazla gizlilik gerektiren yatak odası gibi yerlerde daha az doğal ışık istediğiniz bir odada daha ağır bir kumaş düşünün. Çok fazla doğal güneş ışığı alan mekanlar için, perdeleri doğal bir renkle seçin. Güneş ışığı parlak renkli perdeler daha hızlı solmaya eğilimli olduğunu unutmayınız.

Fon
İşte fon perdelerde o mekanlara ışık katan önemli parçalardan birisidir. Fon seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaların başında uyumluluk gelir. İlk dikkat etmeniz gereken renk tonu perde rengi olmalıdır. Yani salonda açık renkli mavi perde varsa köşe fonlar koyu veya puanlı mavi olabilir. Bu şekilde uyumluluğu yakalamanız gerekir.

Salon tülü seçimi nasıl yapılır ?
Salon tülü seçimi burada bahsettiğimiz hususların en kolayıdır. Çünkü tüm kombinasyonları yaptıktan sonra açık tonda bir seçim yapacaksınız. Krem, bej veya beyaz tül seçimi odanın tüm hakimiyetini sağlayabilecek bir tercih olacaktır. Sizlerde evinizin tam uyumlu olmasını istiyorsanız,bu yazılanlardan yola çıkaram odanıza, bambaşka bir hava getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir